Igyneveld a kedvencedte!

Itt arról találhatsz adatokta, hogy hogyan neveled kedvencedet.

A macska viselkedése

Egy cica nagyon sok örömöt tud okozni neked, ahogy összekuporodik öledben, dorombol, vagy éppen csak hozzád bújva elalszik. Ellát téged végtelen szórakozással, ahogy lelkesedéssel üldözi tollpálcádat. De néha -néha lehet hogy, az őrületbe kerget amikor szétkarmolja kedvenc székedet, vagy éppen spiclitámadásokat hajt végre a lábad ellen.

Az alma nem esik messze a fájától ez különösen igaz a macskákra. A kis cicák gyakran tükrözik az anyjuk nyugodt vagy ijesztő hozzáállását az emberek irányába; ez a szocializálásuk egy normális része. De te szintén szerepet tudsz játszani a cicád fejlődésében azzal, hogy játszol, foglalkozol vele, és emberek közé viszed.  A kiscicákat 6-7 hetes korában lehet elválasztani anyjuktól, de tovább is szophatnak, mivel időről időre visszakívánkoznak anyjukhoz. Azok a kiscicák, melyek túl korán jutottak árvaságra, vagy hamar elválasztották őket anyjuktól, azoknál nagyobb az esély, hogy kialakuljon a "szopó viselkedés", (például: takarók, párnák vagy éppen karodat próbálj szívni). Ezért érdemes 12 hetes korában elválasztani a cicákat.
Azok a cicák, melyek korán árvaságra jutottak, vagy gyakran különítettek el az anyjuktól, képtelenek lesznek a megfelelő társadalmi készségeket elsajátítani. Nem tanulják meg a helyes viselkedési formákat: pl. hogy hogyan kapjuk meg a jeleket és küldjük el, milyen egy visszafogott harapás, milyen messze menjen egy játék során és így tovább. A játék fontos része a cica fejlődésében, mert ez növeli a test koordinációját, a társadalmi készségeket, és a tanulási határokat. Anyjuk segítségével a cicák megtanulják, hogyan legyenek macskák. Azok a kiscicák melyekkel foglalkoznak az emberek napi 15-40 percet, valószínűleg okosabbak, ügyesebbek, Játékosabbak, érdeklődőbbek és jobb tanulók lesznek. Azok a készségek, melyeket nem szereztek meg az első 8 hét folyamán, örökre elveszhetnek.  

Ha harc alakul ki testvérmacskáid között mint a Cain és Ábel közötti harc, van néhány dolog amit ilyen esetekben tenni tudsz, hogy megakadályozd, hogy a testvérversengés bibliai arányokat öltsön. De általában a konfliktusok maguktól megoldódnak és idővel tolerálni fogják egymást. Viszont vannak szokatlanul területi macskák, melyek soha nem fognak alkalmazkodni ahhoz, hogy megosszák más háziállatokkal az otthonukat. Kötelezned kell az időt és erőfeszítést, hogy megoldjad a macskáid közötti agresszióproblémákat, és ne add fel anélkül, hogy tanácsot kérnél a megfelelő szakértőtől.  

Területi agresszióról akkor beszélhetünk, mikor egy macska megérzi, hogy területét "lerohanta" egy betolakodó. A macskák jobban védik territóriumuk határait mint a kutyák, mind a nőstényeknek mind a hímeknek lehetnek territóriumuk. A viselkedésminták ebben a fajta agresszióban tartalmaz üldöző és lesből támadó mintákat a betolakodóra. Területi problémák gyakran adódhatnak, pl. mikor új macskát hoznak egy háztartásba,vagy egy fiatal cica eléri az ivarérett kort, esetleg találkozik az udvaron egy idegen macskával. Az sem ritka, hogy egy macska egy másik macska irányába területi agressziót produkál, míg más macskákkal szemben barátságos és toleráns.

Az ivarérett hím macskák általában hajlanak afelé, hogy fenyegessék, esetleg harcoljanak más hímekkel. Ezek a viselkedések szexuális kihívásokként történhetnek egy nőstény fölött, vagy hogy megvalósítsanak egy magasabb pozíciót a macskák lazán szervezett társadalmi hierarchiájában. Egy támadás csak akkor nem megy végbe, ha a másik fél visszavonul, vagy elsétál. Ha viszont megtörténik a támadás, a támadó általában előre ugrik az ellenfél tarkóját megcélozva, ha az a földre került többszöri harapással karmolással próbálja feladásra kényszeríteni. Általában nem sebesítik meg egymást, de érdemes átvizsgálni macskánkat, mert a mélyebb sebek elfertőződhetnek. Ha nem szeretnénk kiscicákat, ivartalaníthatjuk hím macskánkat, ezzel nagyrészt megoldhatjuk a területi agresszió problémáját is.

Védekező agresszió akkor történhet meg, amikor egy macska megpróbálja megvédeni magát egy olyan támadástól, amiről úgy hiszi, hogy nem tud elszökni. Ezt a viselkedést kiválthatja ha pl. fenyegetve érzi magát egy személytől, esetleg ha egy másik macska támadást kísérel meg. Védekező testhelyzet a guggoló lábak melyeket testük alá húznak, miközben fülüket hátra tolják, farkukat behúzzák és kissé oldalra dőlnek.  Ezek a válaszok nem alázatos testáttartásra utalnak mint a kutyáknál. Ha ilyen testtartásban közelebb megyünk egy macskához, az támadásra késztetheti.  

Ez a fajta agresszió akkor is megtörténhet, ha egy személy vagy más macska nem provokálta közvetlenül ki. Pl. a macskánk a szoba ablakán kitekintve meglát egy idegen macskát amint elsétál a ház előtt, és ez agresszióra ösztönzi. Mivel nem tudja megtámadni a kinti macskát, helyette megtámadhatja a család másik macskáját vagy esetleg gazdáját.

Ha a macskád viselkedése hirtelen megváltozik, az legyen az első lépés, hogy kapcsolatba lépsz egy szakemberrel egy alapos egészségügyi vizsgálatra. A macskákon gyakran nem lehet észrevenni egy-egy betegség tüneteit még ha azok komolyak is, és bármilyen a viselkedésben bekövetkező változás egy orvosi probléma korai előjele lehet.


Egy egészséges állat viselkedése hathat a háziállataid közül mindegyikre épp úgy, mint nem egészséges viselkedési forma is.

Extrém ügyekben tanácskozz az állatorvosoddal, mivel ő az egyetlen személy, akit engedélyeznek és arra képesítenek, hogy gyógyszert írjon fel a állatodnak. Soha ne próbálj meg macskádnak bármilyen szabadforgalmú vagy receptes - embereknek előállított gyógyszert adni. Az állatok nem úgy reagálnak az olyan gyógyszerekre, amiket embereknek állítottak elő, számukra akár halálosak is lehetnek. A gyógyszeres kezelés a viselkedési problémákra nem elegendő, hogy hatásos legyen egy viselkedési-módosítás-programon kell részt venned.
 
Területi agresszió
Hím agresszió
Védekező agresszió
Téves agresszió
Amit te tudsz tenni
Agresszió családi macskák között

Amit ne tegyél

Ha macskáid harcolnak egymással, ne engedd, hogy a küzdelem folytatódjon, mivel nem alapítanak szilárd uralkodáshierarchiákat mint a kutyák. Ha leszeretnéd állítani a küzdelmet próbálj meg hírtelen nagy zajt csapni, vizet spriccelni a macskákra, vagy hozzájuk dobni valami puhát. Ne próbáld meg szétszedni őket, ezzel csak harapásokkal és karmolásokkal leszel gazdagabb.
Akadályozd meg a jövőbeli küzdelmeket. Ez azt jelent, hogy ha nem vagy otthon válaszd el őket külön helységbe, szobába. Ha megpróbálod megbüntetni harcoló macskáidat, az agresszió akár rád is irányulhat.

Mivel a macskák társadalmi szervezetük némileg unalmas, néhány macska viszonylag hajlandó, hogy megossza házát és területét több macskával. De ahol több macska él együtt, ott nagyobb az esélye annak, hogy harc törjön ki.

Amikor két macskát bemutatsz egymásnak, és közülük az egyik játssz velem jeleket adja, a másik félreértelmezheti. Ha ezt agresszióként értelmezi, akkor neked agresszióként kell kezelned a helyzetet és szakemberhez kell fordulnod.

Sok olyan tényező van, ami eldönti, hogy a macskák milyen jól fognak kijönni egymással. Vannak szocializált macskák és vannak olyanok, melyek más macskákkal kapcsolatos kellemetlen tapasztalatokkal rendelkeznek. Az előbbiek valószínűleg társaságkedvelőbbek lesznek. Másfelől az utcai macskák, akik állandó harcban állnak más macskákkal, hogy megvédjék területüket és táplálékforrásaikat, nem szerepelhetnek jól egy sok macskából álló háztartásban.

 Harcolj, menekülj, vagy dermedj meg. Nem, ez nem a legújabb játékbemutató ami söpri a nemzetet. Helyette, ezek a leírtak azt mutatják, hogy hogyan viselkedik egy macska egy tárgyra, személyre vagy helyzetre ha azt fenyegetőnek észlel. Minden macskának van egy bejárt viselkedése ilyen helyzetekre. Egy macska hajlik arra, hogy először egy opciót próbáljon ki, és ha ez nem működik, vagy kényszerítik akkor változtat a stratégiáján. Például ha a macskád fél a kutyáktól, ennek ellenére barátod áthozza a kutyáját, macskád felfújja magát, szőrét megborzolja, sziszeg és leköpi a kutyát. Ha a kutya nem vonul vissza, a macskád elmenekül a helyzet elöl, keres egy biztonságos helyet, megmerevedik, míg megítéli a helyzetet. Bár néhány ijesztő viselkedés elfogadható, túlságosan nyugtalan vagy ijesztő macskáknak szükségük lehet egy kevés segítségre tőled, főként szeretetre és türelemre. Persze az teljesen normális ha egy új környezetben macskád megrémül, vagy egy új háziállat érkezik, esetleg valamilyen traumán ment keresztül. Ilyenkor esetekben normális ha egy-két napra az ágy alá bújik.

Közelről figyeld meg macskádat, hogy mik azok a dolgok amik ijesztőek a számára. Ha egy személy közeledik a macskádhoz és te tudod, hogy jó szándékai vannak, az nem azt jelenti, hogy macskád ugyanazt a nézetet osztja veled. Ami kiválthatja az ijesztő viselkedést:


-különös személy
-egy idegen
-egy másik állat
-egy gyerek
-nagy zajok


Tedd a következő lépéseket, hogy csökkentsed a macskád aggodalmát és segíts neki magabiztosabbá válni:
1 Először is vidd el állatorvoshoz, hogy kizárd a macskád ijesztő viselkedésének orvosi okait. Bármilyen hirtelen történő viselkedési változás azt jelentheti, hogy a macskád beteg. Ilyen lehet ha hirtelen erőszakossá válik vagy éppen elbújik.

2 Ha egészséges de mindig elbújik hagyd őt egyedül. Ki fog jönni, amikor ő készen áll rá. De soha ne kényszerítsd, mert így még ijesztőbb lesz számára az hogy előbújjon mondjuk az ágy alól. Győződj meg arról, hogy hozzáfér az ételhez és a vízhez, meg persze az alomtálcához.

3 Tarts alacsonyan bármilyen kapcsolatot a félelemösztönzéssel.

4 Tarts macskádnál rendszerességet. A macskák magabiztosabbá válhatnak, ha tudják, mikor kapnak enni, vagy mikor van játékidő.

Ha komolyra fordul az agresszió

Félelemösztönzés a következők által: Állapítsd meg, hogy macskád tud-e ijesztő viselkedés nélkül reagálni egy félelemösztönző tárgyra vagy helyzetre.
Mutasd meg neki a félelem tárgyát miközben jóízűen kényezteted és dicséred.
Mozgasd a félelem tárgyát egyre közelebb macskádhoz, és dicsérd, simogasd tovább.
Ha bármikor ezalatt az eljárás alatt a macskád ijesztő viselkedést mutat, túl gyorsan jártál el.

Ha a macskád komolyan fenyeget téged, egy másik személyt vagy egy állatot- és a viselkedése nem egy elszigetelt incidens, ebben az esetben segítséget kell kérned egy ehhez értő szakembertől. Lépj kapcsolatba az állatorvosoddal, hogy irányítást mutasson, mert lehet, hogy specialistára lesz szükséged.  Ilyen esetekben, tartsd a macskádat elzárt helyen. A macskaharapások és karmolások komolyak és könnyen fertőzötté válhatnak.

Amit ne tegyél
Ne büntesd meg macskádat az ijesztő viselkedéséért. A büntetéseket veled fogja társítani.
Ne erőltesd rá macskádat olyan tárgyakra vagy helyzetekre, amiktől fél. Például, ha fél egy bizonyos személytől, ne engedd meg annak a személynek, hogy megpróbálja felvenni, így csak még ijesztőbbé válik a számára.
Legyél óvatos amikor macskád ijedt. Véletlenül rád is irányulhat az agressziója.


Forrás:Wikipedia





Weblap látogatottság számláló:

Mai: 7
Tegnapi: 8
Heti: 42
Havi: 186
Össz.: 21 031

Látogatottság növelés
Oldal: Macska-Viselkedés
Igyneveld a kedvencedte! - © 2008 - 2024 - igyneveld.hupont.hu

A HuPont.hu az ingyen weblap készítés központja, és talán a legjobb. Ingyen weblap

ÁSZF | Adatvédelmi Nyilatkozat

X

A honlap készítés ára 78 500 helyett MOST 0 (nulla) Ft! Tovább »